Діагностика хвороб зубів і порожнини рота

У стоматології особливу роль відіграє діагностика захворювань зубів. Грамотно встановлений діагноз – запорука успіху подальшої терапії.

Запишіться на прийом. Адміністратори стоматології “Полімед” з Вами зв’яжуться в робочий час.

Діагностика хвороб зубів і порожнини рота в стоматології "Полімед"

Діагностика захворювань порожнини рота починається зі збору анамнезу та огляду пацієнта. Цей етап найбільш важливий і відповідальний в стоматологічному лікуванні. Завдяки діагностиці можна точно визначити наявність захворювань і підібрати найкращий спосіб лікування.

Основними обов’язковими процедурами діагностики хвороби твердих тканин зубів і ясен є опитування пацієнта, огляд ротової порожнини, пальпація. Спочатку стоматолог опитує пацієнта, з’ясовує скарги, визначає больові відчуття і дефекти. Після цього лікар приступає до огляду ротової порожнини, вивчає характер проблеми, наявність каменів і нальоту, каріозних поразок. Перед тим як приступити до перкусії, стоматолог оцінює чутливість зубної емалі і наявність больових вогнищ.

В ході опитування стоматолог з’ясовує періодичність та інтенсивність болю, період, коли з’явилися перші хворобливі відчуття. Також від пацієнта лікар дізнається характер проведеного раніше лікування, отримує інформацію про перенесені захворювання, схильності до алергій.

Початковий етап діагностики захворювань порожнини рота лікар проводить візуально за допомогою інструментів – зонд, пінцет, дзеркало. Вони допоможуть визначити осередок болю, дослідити стінки каріозних порожнин. Завдяки постукуванням зондом по зубній поверхні, лікар оцінює стан періодонта. При виникненні труднощів з постановкою діагнозу, коли візуального огляду недостатньо, стоматолог призначає додаткові дослідження.

Види діагностики зубів і порожнини рота

Цифрова діагностика зубів заснована на застосуванні комп’ютерних систем. Сучасне обладнання дозволяє провести ретельне вивчення порожнини рота, виявити приховані від очей проблеми. Такий метод актуальний для ранньої діагностики раку ротової порожнини. Для діагностики початкового карієсу зубів використовують різні методи. Сьогодні на озброєнні у лікаря безліч обладнання, яке дозволяє виявити захворювання зубів і порожнини рота на ранніх стадіях. Серед апаратної діагностики найбільш популярні:

  • Рентген. Є одним з перших серйозних апаратів, який почав використовуватися для предклініческіх діагностики карієсу зубів. З його допомогою можна визначити наявність каріозних просторів, які не видно при огляді.
  • Комп’ютерна томографія. Удосконалена версія рентгенівського дослідження. За допомогою томографа можна виконати кілька знімків щелепи в різних ракурсах. В подальшому вони компонуються в єдине 3D-зображення. Завдяки комп’ютерній томографії лікар побачить розташування щелепних суглобів, приховані запальні процеси, оцінить стан кісткової тканини. Особливо важлива цифрова діагностика перед імплантацією зубів. За рахунок томографії можна провести діагностику аномалії зубів, розглянути пазухи верхньої щелепи, будову і розташування кожного зуба.
  • Панорамний знімок. На відміну від рентгена дозволяє отримати зображення всіх зубів і щелеп. Важлива перевага методу – знімок буде готовий протягом 10-15 хвилин після дослідження.
  • Трансіллюмінація. Передбачає просвічування світловим потоком зубної коронки. В результаті лікар побачить каріозні порожнини, які відкидають своєрідну тінь.

Рентгенівські методи діагностики поділяють на три типи: внутрішньоротова, позаротова, радіовізіографія. Внутрішньоротова діагностика використовується для оцінки стану кореневих каналів, зубів і навколишніх тканин. Позаротова рентгенографія необхідна для виявлення травматичних ушкоджень, новоутворень, порушень функції суглобів. Радіовізіографія розроблена для прицільної оцінки зубної тканини. При цьому радіоактивне випромінювання під час дослідження буде мінімальним.

У стоматології карієс можна сплутати з іншими захворюваннями. Для цього лікар повинен провести диференціальну діагностику зубів. Середній карієс за зовнішнім виглядом нагадує клиновидний дефект, який розташовується біля шийки зуба. Глибокий карієс відрізняють від хронічного і осередкового пульпіту.

Для діагностики некаріозних уражень зубів використовують термічні методи. З їх допомогою можна визначити чутливість пульпи до температури. На каріозну порожнину впливають холодною або підігрітою водою. За характером болю можна визначити і диференціювати захворювання. Швидкоминучий біль вказує на карієс, тривалий – на пульпіт.

Для чого робиться діагностика зубів?

Однією з головних цілей проведення досліджень є діагностика інфекції порожнини рота. Завдяки лабораторним методам можна виконати діагностику дисбактеріозу порожнини рота. Для бактеріологічного дослідження беруть мазок зубного нальоту, слизової щік і язика.

Завдяки сучасному обладнанню можна вчасно виявити приховані каріозні поразки, визначити їх глибину і поширення. Рентгенівське дослідження буде незамінне при діагностиці вивиху зуба, травмі щелепи. За допомогою рентгена можна точно підтвердити наявність патологічних змін в ротовій порожнині. На знімку будуть добре помітні дефекти зубів, тому цей метод є одним з головних в діагностиці удару зуба.

Детальний малюнок, який можна виконати за допомогою плівкового обладнання або радиовизиографа, має високу роздільну здатність, допоможе детально розглянути кожну структуру порожнини рота.

Вкрай важлива діагностика кісти зуба і новоутворень. Їх можна виявити за допомогою томографії, рентгену, панорамного знімка. Не менше значення має діагностика раку порожнини рота. Використовуючи сучасні апарати, виявляють захворювання на ранніх стадіях, з’ясовують глибину ураження, своєчасно починають лікування.

Рентгенівські та панорамні зображення – одні з головних складових діагностики туберкульозу порожнини рота. Завдяки чітким і точним знімкам можна з’ясувати наявність патологічних процесів в кістковій тканині.

У дітей актуальна діагностика карієсу тимчасових зубів. Завдяки дослідженням стоматолог визначає глибину каріозного ураження і характер поширення карієсу, дізнається, чи зачеплені зачатки корінних зубів.

Кожному відомо, що захворювання простіше запобігти, ніж лікувати. Особливу увагу слід приділяти діагностиці хвороб зубів і ротової порожнини, своєчасно проводити огляд і консультації у лікаря.

Запис на прийом до лікаря на діагностику зубів

Залиште свої контактні дані. Адміністратор зв’яжеться з вами в робочий час. Стоматологія працює з 9:00 – 20:00 без вихідних.