Позначення і нумерація зубів

Навіть школяреві відомо, що у людини 32 зуби. Однак у лікарів існує чітке позначення і нумерація зубів в стоматології. Тому не варто дивуватися, якщо лікар скаже, що потрібно лікувати, наприклад, 46 зуб.

Запишіться на прийом. Адміністратори стоматології “Полімед” з Вами зв’яжуться в робочий час.

Що таке і навіщо потрібно позначення зубів в стоматології?​

Для позначення зубів у стоматолога використовують двуцифровую нумерацію. Вона необхідна для грамотної постановки діагнозу і зручності при заповненні стоматологічних карток.

Позначення зубів цифрами, в першу чергу, потрібно для визначення локалізації зуба і грамотного лікування. Особливо важлива нумерація зубів для рентгена або панорамного знімка.

Головне призначення нумерації зубів – забезпечення зручності і точності для стоматолога. В результаті фахівець може внести коротку інформацію про розташування зуба в медкарті, і дати розкриті дані про особливості патології, схему лікування.

Види зубів

Розрізняють 2 види зубів – тимчасові і постійні. Молочні зуби прорізуються після народження і ростуть до 2 років. До 5 років у малюків вже 20 зубів. У цей період відбувається їх зміна на корінні. До 13-14 років у підлітка налічується 28 зубів, до 30 років – 32 зуба.

У дорослих і дітей кілька типів зубів, які відрізняються локалізацією, особливостями будови і функцією:

  • Різці. Передні зуби, розташовані по 4 вгорі і внизу. Вони необхідні для відкушування грубої їжі.
  • Ікла. Відрізняються гладкою поверхнею, вони рідко схильні до карієсу. Кликів 4 – по 2 на нижній і верхній щелепі. За рахунок гостроти і особливої конфігурації ікла підходять для відривання м’яса.
  • Премоляри. Невеликі корінні зуби, які стоять після іклів. Головна функція премолярів – перетирання їжі.
  • Моляри. Останні в зубному ряду. Вони мають найбільшу жувальну поверхню. За рахунок значного навантаження в результаті пережовування їжі моляри найчастіше піддаються карієсу і руйнуванню.

Які бувають види позначення або нумерації зубів людини?

Сьогодні існує чотири схеми позначення зубів:

  1. Система Зігмонді-Палмера. Заснована на застосуванні арабських цифр від 1 до 8. Тимчасові зуби маркують римськими числами від Ⅰ до Ⅴ. Даний підхід широко популярний в пострадянському просторі.
  2. Цифрова система. Позначення зубів за номерами – найбільш досконала сучасна система. Саме вона прийнята на міжнародному рівні. Позначення зубів у людини відбувається по числу зуба по порядку від 1 до 8, попереду цифри додається число квадранта. В результаті позначення зубів цифрами вони набувають двозначний номер. Перше число вказує на квадрант, друге – номер зуба по порядку. Така система дозволяє уникнути об’ємних найменувань в стоматологічних картах, точно вказує локалізацію зуба, мінімізує ризик виникнення помилок. Медична нумерація зубів потрібна при призначенні пацієнтові рентгенівського знімка.
  3. Універсальна система. Проста і зрозуміла пацієнтам. Стоматологічне позначення зубів здійснюється арабськими числами від 1 до 32. Зуби підраховують справа, починаючи з верхньої щелепи. Молочні зуби маркуються латинськими буквами від А до Т.
  4. Система цифр і букв. Позначення зубів в зубній формулі ведеться із залученням латинських букв. Система поширена в США. Для кожної групи зубів існує певна велика літера, великі літери використовують для тимчасових зубів. Щоб точно вказати локалізацію зуба, до букви додають цифровий код. Головний недолік системи – неможливість обліку лівого або правого розташування зубів.

Двуцифровая система, введена в 1971 році, зручний варіант для стоматологів і комп’ютерних систем. ВООЗ визнала це позначення зубів людини найбільш досконалим в стоматологічному ділі.

Відповідно до даної системи кожен вид зубів має свій номер в залежності від місця розташування і типу. Так, різці позначені числом 1 і 2, ікла пронумеровані як 3, премоляри позначені числами 4 і 5, моляри під номерами 6, 7 і 8.

Існує також поділ зубощелепної системи на сегменти. Кожна щелепа поділена на ліву і праву частину. Для верхньої щелепи прийняті номера 1 (права частина) і 2 (ліва частина); для нижньої – 3 і 4 відповідно. У молочному прикусі ці сегменти позначені числами від 5 до 8.

Нумерація зубів дорослої людини починається від середини зубного ряду – зліва направо. Перше число позначає сегмент, друге – зуб. В результаті кожен окремий зуб пацієнта має індивідуальний номер.

Знаючи принцип нумерації, пацієнт може легко спілкуватися зі стоматологом на одній мові, відчувати себе більш впевнено, знати план терапії і розшифрувати діагноз в медичній карті.

Запис на сеанс позначення зубів

Залиште свої контактні дані. Адміністратор зв’яжеться з вами в робочий час. Стоматологія працює з 9:00 – 21:00 без вихідних.