Гнатологія (СНЩС)

Гнатологія – це окремий напрямок в медицині, пов’язаний з вивченням і терапією дефектів, які викликані аномалією функції щелеп. Якщо говорити більш простими словами, то лікарі-гнатологи спеціалізуються на вивченні пацієнтів з проблемами мовного апарату. У даній стоматологічної дисципліни виділяють гнатологію СНЩС, яка займається вивченням оклюзії – контактів між зубами верхньої та нижньої щелепи.

Запишіться на прийом. Адміністратори стоматології “Полімед” з Вами зв’яжуться в робочий час.

Що таке гнатологія (СНЩС)?

У пацієнтів на прийомі у стоматолога виникає питання «гнатологія (СНЩС) – що це таке?». Сама абревіатура розшифровується як «дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба». Тому дана галузь науки охоплює неправильне функціонування суглобів, які відповідають за з’єднання верхньої і нижньої щелепи.

Розвитку СНЩС сприяють м’язові, просторові і оклюзійні порушення. На першому етапі патології виникає «заклинювання» щелеп, чому в більшості випадків передує неправильний розвиток всього скелета.

Симптоми і причини гнатології (СНЩС)

Причини СНЩС різноманітні і повністю стоматологами не з’ясовані. Більшість лікарів дотримується теорії про те, що дисфункція СНЩС зачіпає зубощелепні порушення, які викликані дефектами зубів, швидкою зношуванністю зубів, травмами механічного характеру, неправильним прикусом, неграмотно проведеним протезуванням.

Симптоми СНЩС пов’язані із запаленням (артритом) щелепного суглоба, коли пацієнт може відкрити рот приблизно на 10 мм. При спробах збільшити цей простір виникають сильні болі. Такі симптоми є головними ознаками СНЩС.

Артрит виникає з двох етіологічних факторів – інфекція або механічний вплив. Запалення щелепного суглоба може з’явитися через наступні інфекції: сифіліс, гонорея, бруцельоз, сальмонельоз, дифтерія, тощо Реактивний артрит спостерігається при краснусі, гепатиті, менінгококовій інфекції. Гострому артриту передують сильні пошкодження, забиті місця і удари щелепи.

Головним симптомом артриту є різкий біль, який відчувається не тільки в районі щелепи, а й віддає в вухо, скроні. Запалення призводить до сильних головниї болів та запаморочень.

Біль в СНЩС при жуванні – явна ознака запального процесу. Характерно, що в суглобах немає нервів, тому в цій області не відчуваються болючі відчуття. Біль в різному ступені віддає в голову, обличчя і тригерні точки. Останні відповідають за ущільнення в жувальних, шийних та інших м’язах, при натисканні на них виникає біль. Зсув суглобів чинить тиск на тригерну точку, що призводить до появи гострого болю.

Діагностику СНЩС проводять з використанням 3 методів:

  • рентгенівський;
  • графічний;
  • функціональний.

Найбільш поширеним діагнозом при СНЩС є артрит, артроз, дисфункція суглоба. Всі вони мають однакові симптоми – біль, клацання в щелепи, блокування суглобів, спазм жувальних м’язів.

При зверненні пацієнта лікар проводить ретельне діагностичне дослідження, яке починається з анамнезу. Стоматолог призначає рентген, томографію, електроміографію жувальних м’язів і т.д.

До якого лікаря звернутися при СНЩС?

Пацієнтам з болями в щелепному суглобі потрібно знати, до кого звернутися з СНЩС. Якщо виникають клацання в щелепи, різкі болі в скронях і нижній щелепі, мігрені, необхідно відразу йти на прийом до лікаря-гнатолога. Цей фахівець вузького профілю допоможе вирішити проблеми, пов’язані з патологіями суглобів.

Якщо виникає питання, до якого лікаря звернутися при СНЩС, відповідь одна – гнатолога. Адже патології суглобів не вилікує сімейний лікар або хірург. Лікар при СНЩС зробить всебічне обстеження, з’ясує масштаб поразки, грамотно призначить лікування. Клініка «Полімед» повністю вирішує дилему, у кого лікувати СНЩС. У стоматологічній клініці працює фахівець з багаторічним досвідом в сфері гнатології.

Як лікувати гнатологію (СНЩС)?

При гнатології лікування складається з безлічі етапів. Спочатку лікар визначає причину патології, готує пацієнта до комплексу терапевтичних процедур. У запущених випадках патології гнатології може знадобитися консультація ортодонта, ортопеда, мануального терапевта.

Найпоширеніший варіант терапії – лікування СНЩС брекетами. Брекет-систему фіксують на верхню щелепу через 3 місяці оклюзійної терапії. Шина коригується з періодичністю в 1-2 тижні. Тільки після цього на нижню щелепу встановлюють брекети. В середньому така терапія займе близько 3 місяців.

Біль при СНЩС залежить від тяжкості захворювання. Пацієнту важливо знати, що навіть при вирівнюванні положення щелепи, може залишитися неправильний прикус. В такому випадку призначають вправи при СНЩС і консультацію лікаря-ортодонта. На перших етапах захворювання лікар вирішує питання про встановлення сплінта або суглобової шини для корекції прикусу.

Щоб відновити м’язовий корсет спини і шиї, необхідна консультація остеопата. Тому масаж при СНЩС є невід’ємною частиною терапії. Масаж спрямований на розслаблення і антистресовий ефект. Більшість лікарів впевнені, що розвитку захворювання сприяють постійні стресові ситуації. Тому масаж дозволяє якнайкраще розслабитися і зняти напругу. Щелепний м’яз – один з найсильніших в організмі, в зв’язку з цим масаж призначають не тільки людям, що страждають СНЩС, але і з метою профілактики.

Лікування СНЩС таблетками можливе для зняття больового синдрому, який викликає дисфункція суглоба. Незамінними при патології будуть фізіотерапевтичні процедури, здатні зменшити біль і суглобові шуми. Лікар направляє пацієнта на електрофорез, ультрафонофорез, мікрохвильову терапію і т.д. Фізіотерапія при СНЩС залежить від конкретного випадку і призначається після огляду і визначення ступеня тяжкості захворювання.

Хірургія при СНЩС використовується в запущених випадках, а саме:

  • при сильному болю;
  • при блокуванні руху щелепи і вивиху суглоба;
  • при значних змінах суглоба, коли консервативні методи виявилися не результативними.

Для визначення масштабу захворювання призначають артроскопічну хірургію. Через розріз вводять тонку трубку з відеокамерою, щоб отримати об’ємний малюнок суглоба. Що робити при СНЩС скаже тільки лікар-гнатолог. Єдине, що можна сказати точно – самолікування і домашні методи будуть безсилі.

Лікування гнатології (СНЩС) в стоматології «Полімед». Ціни та відгуки

Ціна на лікування СНЩС залежить від ряду факторів. В першу чергу – від тяжкості патології. Лікар-гнатолог визначає причину і ступінь дисфункції, пропонує шлях усунення захворювання. Щоб не допустити серйозних ускладнень, необхідно якомога швидше звернутися за допомогою при СНЩС в стоматологію до професійного лікаря.

Відгуки про лікування СНЩС в клініці «Полімед» виключно позитивні. Лікарі використовують сучасні методи терапії, індивідуально підбирають курс терапії і реабілітації. Ціна на гнатологію залежить від рівня складності маніпуляції. Терапію СНЩС в стоматології проводять комплексно, всебічно оцінюючи масштаб проблеми. При перших появах симптомів дисфункції щелепного суглоба краще звернутися в клініку і довірити лікування гнатології в стоматології професіоналам.

Запис на прийом гнатології

Залиште свої контактні дані. Адміністратор зв’яжеться з вами в робочий час. Стоматологія працює з 9:00 – 21:00 без вихідних.