Некаріозні ураження зубів

Некаріозні ураження зубів в стоматології – різноманітні патології зубних тканин, які не менше поширені, ніж карієс. На відміну від карієсу, причиною появи некаріозних уражень не є мікроорганізми. Окремі некаріозні захворювання вивчені не в повному обсязі, їх причина до кінця не встановлена.

Запишіться на прийом. Адміністратори стоматології “Полімед” з Вами зв’яжуться в робочий час.

Діагностика і лікування некаріозних уражень зубів в стоматології «Полімед»​

До некаріозних уражень зубів відноситься ряд патологій:

  • ураження зубів до прорізування (в період фолікулярного розвитку);
  • ураження зубів після прорізування.

Некаріозні ураження зубів супроводжуються деструкцією дентину, порушенням функції жування, втратою естетики посмішки. Ці патології поглиблюються з віком. Так, за статистикою ВООЗ, у пацієнтів віком близько 25 років інтенсивність некаріозних уражень становить 5%, у пацієнтів віком 45-65 років – ураження діагностують у кожного другого. Діагностика некаріозних уражень зубів заснована в основному на симптомах.

Лікування некаріозних уражень зубів базується на відновленні мінерального складу твердих тканин. Стоматологи застосовують аплікації препаратами, що містять кальцій і фтор. Один із способів лікування – електрофорез. Щоб усунути дефект на зубах, використовують стеклоїономерні цементи, які мають високу біосумісність, добре зчіплюються з емаллю і дентином.

Поширений терапевтичний метод – застосування керамічних або композитних вінірів. Для лікування некаріозних уражень спадкового типу показано протезування. Пацієнтам, які страждають флюорозом, рекомендують обмежувати прийом в їжу продуктів, в яких підвищений вміст фтору. Таким пацієнтам призначають кальційні препарати.

Щоб усунути пігментацію зубів, проводять комбіноване відбілювання. Подальший прогноз при некаріозних патологіях зубів залежить від характеру хвороби і своєчасного звернення пацієнта за стоматологічною допомогою.

Класифікація некаріозних уражень зубів у дітей і підлітків

Некаріозні ураження зубів розрізняють до і після прорізування. Вони представляють групу патологій, яка відрізняється ушкодженнями зубних тканин, що мають різну картину симптомів. Умовно ураження ділять на дві категорії – вроджені та набуті. Кожне захворювання має свої особливості, симптоми і причини виникнення.

Така класифікація некаріозних уражень зубів у дітей прийнятна виключно у вітчизняній системі. За європейською формі кожен вид ураження є окремою нозологічною одиницею. Некаріозні ураження тимчасових зубів у дітей формуються в пренатальному або дитячому періоді, коли здійснюється закладка зубів.

Окремим фактором розвитку некаріозних патологій є генетичні порушення, вплив фізичних і хімічних агентів безпосередньо на немовля або вагітну жінку. Фактори етіології некаріозних уражень – гормони, антибіотики, які надходять в організм жінки під час виношування плоду.

Некаріозні ураження зубів у дітей після прорізування

Поширена проблема в стоматологічній практиці – некаріозні ураження після прорізування зубів.

Некаріозні ураження твердих тканин зубів, що виникають після прорізування – стирання і некроз. Стирання – результат порушення функції жування. Надмірне змикання викликає стирання зубних поверхонь. Патологія виражена у людей старшого віку.

Некроз твердих тканин формується під дією внутрішніх і зовнішніх чинників. Причиною некрозу можуть стати порушення роботи залоз, захворювання нервової системи, вплив токсичних і хімічних речовин.

Клиновидний дефект виявляється в районі шийки зуба. Такий дефект характерний для людей старшого віку, часто супроводжується пародонтитом. Клиновидний дефект проявляється утворенням тонких тріщин і щілин на поверхні емалі.

Гіперстезія зубів – поширена проблема, яка за даними ВООЗ з кожним роком неухильно зростає. Гіперстезія означає підвищену чутливість зуба до подразників – перепадів температури, хімічних речовин. Захворювання може виникати внаслідок дії місцевих подразників або в разі порушення обміну речовин, хвороб травного тракту, психічних захворювань.

Некаріозні ураження до прорізування

Некаріозні ураження, що виникають до прорізування зубів, це:

  • гіпо- і гіперплазія емалі;
  • зміна кольору, патології формування зубів;
  • генетичні патології зубів.

Некаріозні ураження до прорізування зубів часто пов’язані з патологічними змінами будови емалі. Гіпоплазія обумовлена низькою мінералізацією, що проявляється появою плям і дефектів. Гіперплазія є незворотнім процесом, а дефекти на емалі залишаються на все життя. Часто стоматологи при гіпоплазії емалі виявляють порушення структури центральної області зуба.

Одним з факторів виникнення гіперплазії емалі є порушення метаболізму в організмі вагітної жінки, коли на етапі внутрішньоутробного розвитку відбувається закладка зубів у плода. Гіпоплазія корінних зубів найчастіше пов’язана з токсикозом при вагітності або серйозними хворобами малюка в однорічному віці. Гіпоплазія може буде плямистою (поверхневою) або зачіпати глибокі структури твердих тканин.

Некаріозні ураження твердих тканин зубів до прорізування можуть бути обумовлені ендемічним флюорозом, який розвивається на тлі інтоксикації фтором. Флюороз – поширена проблема в районах, де в грунтових водах збільшений вміст фтору.

Патології прорізування зубів зустрічаються при перенесенні серйозних хвороб в період формування зубного ряду: рахіт, туберкульоз, вірусні хвороби. Ці захворювання провокують неправильне розміщення зачатків зубів, періодонтити, порушення розвитку щелепи.

Всі види некаріозних уражень зубів у дітей і дорослих можуть обернутися серйозними ускладненнями не тільки в ротовій порожнині, а й в організмі в цілому. Для запобігання неприємних наслідків, необхідно вчасно звертатися до стоматолога, проводити лікування на ранніх стадіях, вагітним жінкам уважно ставитися до свого здоров’я в період виношування плоду, щоб не спровокувати серйозних патології у дитини.

Запис на лікування некаріозних уражень зубів

Залиште свої контактні дані. Адміністратор зв’яжеться з вами в робочий час. Стоматологія працює з 9:00 – 20:00 без вихідних.