Зубні коронки

Зубні коронки для зубів – широко застосовуємий метод ортопедичного протезування в стоматології. Коронки встановлюють в разі сильного пошкодження зуба, коли не можна обійтися стандартною пломбою. Коронка здатна повернути естетичний вигляд усмішці і втрачені функції зуба.

Запишіться на прийом. Адміністратори стоматології “Полімед” з Вами зв’яжуться в робочий час.

Що таке і в яких випадках ставлять зубні коронки?

У пацієнтів часто виникає питання «Зубна коронка – що це?». Зубні коронки є справжнім порятунком в тому випадку, коли рідний зуб випав або внаслідок важких патологій його довелося видалити. Найчастіше коронки встановлюють при захворюваннях пародонту, коли консервативні методи лікування виявилися безсилі, і не можна обійтися без механічного видалення зуба. Зубні коронки дозволяють повернути естетику посмішки і впевненість пацієнтові.

Установка зубних коронок має ряд показань:

  • карієс;
  • випадання зубів;
  • важкі запальні процеси в ротовій порожнині.

Зубні коронки мають плюси і мінуси. Головна перевага коронки – максимальна ідентичність природньому зубу. Однак мінус полягає в тому, що для встановлення коронки стоматологу необхідно видалити майже всі нерви. Користь і шкода зубних коронок пов’язана з болем під час самої процедури. При встановленні конструкції використовують місцеву анестезію. Але неприємні відчуття після процедури все одно залишаються.

«За» і «проти» зубних коронок визначаються особливістю самої маніпуляції. Коронка дозволяє повернути естетику посмішки, зміцнює зубний ряд, повністю виконує функцію втраченого зуба. Шкода зубних коронок обумовлена можливістю появи кровотеч ясен і запальних процесів м’яких тканин навколо імплантованого зуба. В окремих випадках спостерігається поява чорної смуги у шийки зуба і посиніння м’яких тканин.

Встановлення зубної коронки проходить в кілька етапів. Для початку стоматолог всебічно оцінює проблему, проводить огляд ротової порожнини. Щоб грамотно скласти план лікування, потрібно рентгенівський знімок. У разі відсутності протипоказань, стоматолог приступає до видалення нерва. Варто відзначити, що при встановленні коронки на місце жувальних зубів немає необхідності у видаленні всіх нервів.

Процедура фіксації коронок повністю безболісна і виконується під місцевим наркозом. Стоматолог перед встановлення коронок проводить лікування м’яких тканин ротової порожнини, пломбування каріозних зубів. Перед маніпуляцією також знімають зубний камінь і наліт. Попередня процедура перед встановленням коронок – обточування зуба. Стоматолог пошарово знімає поверхневі тканини зуба, щоб надати йому форму, придатну для фіксації протеза. За зліпком виготовляють коронку, яку в подальшому приміряють і підганяють під особливості ротової порожнини пацієнта.

Догляд за зубними коронками стандартний. Досить проводити регулярне чищення зубів 2 рази в день, використовувати зубну нитку, антибактеріальний розчин для полоскання.

Які бувають види зубних коронок?

Сьогодні в арсеналі стоматологів є різні види зубних коронок. Стоматолог індивідуально підбирає коронки щодо конкретного клінічного випадку. Які зубні коронки краще – це залежить від медичних і естетичних показань.

Одні з різновидів зубних коронок – металеві. Такий вид конструкцій використовувався ще багато років тому – коронки виготовляли з дорогоцінних і напівкоштовних металів. За зовнішнім виглядом металеві зубні коронки в точності імітували натуральний зуб. Головний плюс коронок – низька ймовірність кровотечі м’яких тканин і розвитку мікроорганізмів.

Металокерамічні зубні коронки на корінні зуби представляють собою двокомпонентну конструкцію. Їх каркас виготовлений з металу, верхня оболонка виконана з кераміки. За рахунок цього зубні коронки з металокераміки мають природні відтінки і максимальну схожість з натуральним зубом. Сьогодні металокерамічні коронки – найбільш популярний і бюджетний спосіб протезування.

Безметалеві коронки – новий напрямок в стоматології. Сучасні матеріали дозволяють створити зубні коронки з естетичними і функціональними показниками максимально наближеними до натурального зуба. Головний плюс конструкції – тривалий термін служби (від 15 до 25 років). Безметалеві коронки, особливо з діоксиду цирконію, відрізняються значною стійкістю до зносу і бактерицидними властивостями. Термін служби зубних коронок в середньому становить від 5 до 15 років.

Період експлуатації конструкцій обумовлений матеріалом і тим, як ставиться зубна коронка. На термін служби зубних коронок може вплинути процес стирання і жувальне навантаження, переваги пацієнта в їжі. Важливий вплив має правильний догляд за зубами. У разі недотримання елементарних правил гігієни, в ротовій порожнині розмножуються бактерії, що призводять до виникнення захворювань пародонту. Як наслідок – виникає хиткість зубів, зміщення зубного ряду. У запущених випадках доводиться знімати коронку для лікування хворого зуба. 

Матеріали виготовлення зубних коронок

У практиці розрізняють кілька видів металевих коронок:

  1. З сплавів дорогоцінних металів. Найпопулярніший варіант – золото. Золоті зубні коронки мають мінус – висока ціна, яка не кожному по кишені.
  2. З сплавів недорогоцінних металів. Відмінна альтернатива золоту – титан. Сплав має сріблястий відтінок, коштує на порядок дешевше. Титанові коронки сьогодні встановлюють рідко через нетривалий термін служби.
  3. Безметалеві зубні коронки розрізняють за матеріалами:
  • пресована кераміка;
  • діоксид цирконію;
  • оксид алюмінію.

Зубні коронки з кераміки – відмінний варіант для імплантації переднього зуба. Конструкція відрізняється значним терміном експлуатації, навіть при мінімальному догляді прослужить не менше 15 років. Зубні керамічні коронки мають один недолік – висока вартість. Через ціни коронки не по кишені багатьом пацієнтам.

Зубні коронки з діоксиду цирконію сьогодні є одними з найбільш популярних. Завдяки високій зносостійкості, конструкції підходять для установки навіть на жувальні зуби. Для фіксації коронок не потрібно занадто обточувати зуб-донор. Конструкція прослужить не менше 20 років.

Зубні коронки з цирконію максимально наближені по естетиці і функціональності до натурального зуба, повністю нешкідливі і гіпоалергенні. Як і кераміка, цирконієві конструкції мають недолік – високу ціну. У пацієнтів виникає питання, які зубні коронки найкращі. Якщо вибирати між цирконієм і керамікою, стоматологи рекомендують віддавати перевагу цирконієвим конструкціям. Матеріал не викликає алергій і максимально наближений до “голлівудської” посмішки.

Відносно недавно в стоматологічній практиці з’явилися коронки з оксиду алюмінію. За своїми параметрами вони перевершують цирконієві конструкції, але при цьому менш міцні. Алюмінієві коронки не можна встановлювати на жувальні поверхні, так як вони не здатні витримувати навантаження, що призводить до їх деформації. Найчастіше алюмінієві конструкції встановлюють на передні зуби. У такому випадку їх термін служби складає близько 20 років.

Зубні коронки з порцеляни – один з різновидів безметалевої конструкцій. Із-за хрупкості фарфор фіксують на передні зуби. Якщо у пацієнта виникає бажання встановити порцелянові коронки на жувальні поверхні, до складу можна додають діоксид цирконію. Порцелянові коронки розраховані на термін експлуатації від 15 до 20 років.

Пластмасові зубні коронки часто використовують в якості тимчасових. Їх виконують з матеріалів з високою пластичністю. В окремих випадках, за відгуками пластмасові зубні коронки ставлять як постійні конструкції. Вони заповнюють функції втраченого зуба, розраховані на термін експлуатації близько 2 років. Зубні коронки з металопластику – бюджетна альтернатива металокераміці. Вони дозволяють за невелику вартість відновити функцію жування.

Технології встановлення зубних коронок

Зубні коронки встановлюють за кількома технологіями в залежності від розташування зуба і індивідуального клінічного випадку.

Зубні коронки-мости в практиці називають «міні зубний протез». Конструкція легко знімається і одягається назад. Мости застосовують в разі, коли немає одного або декількох зубів. Для встановлення мостів зуби-донори обточують, щоб коронка ідеально зафіксувалася і не створювала дискомфорт. Мости максимально зручні і невибагливі у догляді, не викликають алергії, тому що не мають контакту з яснами.

Зубна коронка-метелик виготовляється з нейлону або акрилу. Таку коронку фіксують на час, застосовують для заміщення 1-3 зубів. Конструкція закріплюється на опорних зубах, які знаходяться з боків від протезованих зубів. Метелик відноситься до знімним конструкцій, які використовують тимчасово, поки виготовляють постійні коронки. Метелик застосовують для збереження естетики і функції жування, щоб виключити дефекти прикусу.

Зубні коронки на штифтах встановлюють в кореневий канал для зміцнення зуба. Такий метод призначають при руйнуванні зуба. Протипоказанням до зубних коронок є відкриті форми карієсу і пульпіт. Головний плюс зубних коронок на штифтах – швидкість виконання процедури, природність нарощених зубів. Зубна коронка без штифта фіксується на попереднє обточений зуб. Конструкція недостатньо міцна, тому стоматологи рекомендують все-таки використовувати коронку в парі зі штифтом.

Штамповані зубні коронки використовували ще за часів СРСР. Вдризняючись міцністю і надійністю, ці конструкції не мають привабливого вигляду. Суть протезування заснована на виготовленні з металу своєрідного ковпачка, який накладається на зуб.

До таких же ретро-технологій відносяться зубні коронки з напиленням. Стоматологи використовують золоте і срібне напилення або бюджетний варіант – напилення зі звичайних металів. Зубна коронка без напилення за зовнішніми даними не відрізняється від конструкції з напиленням. Вона також виконана з металу, має штучний вигляд. Такі коронки заподіюють дискомфорт, можуть викликати алергічні реакції, аж до відчуження.

Литі зубні коронки відносяться до категорії металевих. Конструкцію встановлюють в кілька етапів, що дозволяє досягти максимального прилягання до зуба і точного повторення анатомічної форми. Найчастіше литі коронки виготовляють зі сплаву кобальту, хрому або з дорогоцінних металів.

Незважаючи на те, що встановлення литих коронок відноситься до сучасних методів протезування, вона не володіє естетичністю. У зв’язку з цим литі конструкції не встановлюють на передні зуби, а тільки на жувальні. До плюсів литих коронок відноситься доступна ціна, швидкість виконання маніпуляції і міцність.

Зубна коронка-вкладка дозволяє відновити від 25 до 50% зруйнованого зуба. Її застосовують тільки в разі, коли збережений корінь. Вкладка стане справжнім порятунком при сильному руйнуванні зуба, коли пломбу ставити пізно, а повноцінну коронку – ще рано. Коронка дозволяє відновити частково зруйнований зуб, рівномірно розподілити навантаження при жуванні.

Зубні коронки вініри – нове слово в стоматології. Вініри сьогодні – відмінна альтернатива відбілювання. До мінусів зубних коронок відноситься неможливість виправлення дефектів. Перед установкою вінірів фіксують брекет-системи для усунення кривизни. Щоб закріпити вініри, доведеться зняти поверхневий шар емалі. Надтонкі коронки розраховані на термін служби близько 15 років.

Зубні коронки в стоматології «Полімед». Ціни та відгуки

Вартість зубних коронок залежить від обраного типу матеріалу. Наприклад, недорого обійдуться зубні коронки з металу. Ціноутворення також залежить від нюансів методики, складності роботи.

Ціни на зубні коронки вініри найбільш висока. Однак ціна рахується за одиницю, і вініри встановлюють тільки на передні зуби. Ціна на зубні коронки з діоксиду цирконію знаходиться нарівні з металокерамічними конструкціями. При цьому вони анітрохи не поступаються кераміці в функціональності. Відгуки на зубні коронки з діоксиду цирконію кажуть, що ці конструкції прослужать максимально довго як на передніх, так і жувальних зубах.

Запис на прийом встановлення зубних коронок

Залиште свої контактні дані. Адміністратор зв’яжеться з вами в робочий час. Стоматологія працює з 9:00 – 20:00 без вихідних.