Лікування стоматиту у дітей

З моменту, коли у дитини починають прорізуватися зуби, батькам з особливою увагою слід ставитися до стану ротової порожнини. Процес прорізування зубів приносить хворобливі відчуття дитині, на тлі чого виникають запальні процеси, які називають дитячий стоматит. Тому батькам необхідно знати основні ознаки захворювання і звертатися зі стоматитом до стоматолога.

Запишіться на прийом. Адміністратори стоматології “Полімед” з Вами зв’яжуться в робочий час.

Що таке стоматит?

Стоматит – це загальна назва запальних процесів в ротовій порожнині. Вони можуть виникати через різних факторів:

 • віруси;
 • бактерії;
 • грибки;
 • захворювання внутрішніх систем;
 • алергії.

При цьому лікування стоматиту у дітей, викликаного різними факторами, буде відрізнятися. Стоматит в роті у дітей незалежно від причини має подібні симптоматичні тенденції. Стоматит у дитини проявляється формуванням на слизовій оболонці ротової порожнини характерних виразок з різною локалізацією. Їх число залежить від:

 • причини стоматиту;
 • ступеня тяжкості хвороби;
 • загального стану здоров’я та імунітету дитини.

У досвідченого лікаря постановка діагнозу на стоматит у дитини не викличе труднощів. В основному стоматит протікає без ускладнень, якщо до нього не приєдналася вторинна інфекція.

Різновиди стоматиту

Перш ніж приступити до лікування, стоматолог визначає стоматит заразний чи ні. Існує кілька різновидів стоматиту:

 • афтозний;
 • герпетичний;
 • ангулярний.

Афтозний стоматит проявляється ураженням слизової оболонки з формуванням виразок. Вони мають яскраво-червоний ободок і сіруватий наліт. До афтозного стоматиту схильне близько 20% населення планети, проявлятися він може як у дорослих, так і у дітей. Стоматит язика у дитини – найбільш характерний симптом афтозної форми.

Вирішуючи питання, стоматит заразний для дітей чи ні, стоматолог визначає його природу. Найчастіше малюків віком від 1 до 3 років вражає герпетичний стоматит, викликаний вірусом герпесу. Хвороба супроводжується головним болем, неприємними відчуттями в роті. Такий вид стоматиту може передаватися від дитини до дитини через загальні іграшки, засоби гігієни.

Ангулярний стоматит проявляється сильним роздратуванням в куточках рота. Його причиною може бути стрептокок, кандидоз, надостача заліза в організмі. Батьки цікавляться, скільки триває стоматит. Все залежить від стадії стоматиту і своєчасності лікування.

Які симптоми стоматиту?

Батьки повинні обов’язково знати симптоми стоматиту у дитини. Вони в залежності від причин хвороби можуть бути різними. Стоматит без температури часто протікає у дітей з більш міцним імунітетом.

Стоматит у дітей має ряд характерних симптомів, незалежно від природи. До них відноситься незначне підвищення температури, слабкість, больові відчуття в ротовій порожнині, порушення режиму харчування. В іншому симптоми хвороби визначає природа захворювання.

При герпетичному стоматиті болить горло, хвороба протікає в повільній формі. При цьому стоматиті з’являється печіння язика, неприємні відчуття в ротовій порожнині. Згодом на слизовій з’являються бульбашки, заповнені рідиною. Гостра форма герпетичного стоматиту супроводжується високою температурою.

Афтозний стоматит, як правило, провокують хронічні інфекції – ангіна, фарингіт, захворювання шлунково-кишкового тракту. Скарги на стоматит у дитини можна сплутати з ГРВІ. При стоматиті болять лімфовузли, відзначається стомлюваність і слабкість. Також стоматит дає температуру. У перший час слизова рота стає набряклою, потім на ній утворюються бульбашки, після розкриття яких з’являються афти.

Причиною кандидозного стоматиту є дріжджові гриби. При зниженні імунітету, тривалому застосуванні антибіотиків розвивається кандидозний стоматит. Для нього характерна наявність білого нальоту на язиці і м’якому небі. Найчастіше кандидозний стоматит протікає без температури, але з труднощами при прийомі їжі.

Від чого виникає стоматит?

Батьки часто запитують «стоматит – від чого з’являється?». Захворювання є найбільш поширеним серед дітей віком від 1 року до 7 років.

Як правило, грибковий і алергічний стоматит виникає на фоні зниженого імунітету дітей дошкільного віку. Організм дитини не може в належній мірі справитися з інфекцією, яка проявляється розвитком запальних захворювань, в тому числі і стоматитом. Додатковий фактор ризику – ніжна слизова оболонка дитини. Навіть найменша мікротріщина може стати «воротами» до розвитку інфекції.

Причини стоматиту різноманітні – від інфекції до алергії. У школярів часто діагностують стоматит від нервів. Коли дитина переживає через шкільні заняття, знижується рівень імуннітету, що призводить до розвитку захворювання. У дітей старшого віку можливий стоматит від брекетів. Система, що виправляє неправильний прикус у дитини, може травмувати ніжну слизову оболонку ясен.

Як лікувати стоматит?

Стоматит і його лікування слід довірити професійним лікарям. Чим лікувати у дітей стоматит залежить від його причини. Однак існує ряд загальних правил при веденні терапії. Це стосується головного питання, що виникає перед батьками – «Стоматит – що не можна їсти?». Під час хвороби з раціону малюка видаляють тверді продукти і страви з вираженим смаком, дуже гарячу їжу. Лікування стоматиту без болю також засновано на застосуванні антисептичних полоскань і щітки з м’якою щетиною.

Як відбувається лікування стоматиту у дітей різного віку?

При стоматиті у 9 місячної дитини і молодше повинна бути посилена гігієна порожнини рота. Лікування стоматиту у 8 місячної дитини передбачає ретельне полоскання порожнини рота після кожного годування. З цією процедурою відбувається видалення хвороботворних мікроорганізмів з ротової порожнини, що стає гарантією відсутності ускладнень.

Стоматит у 4 місячної дитини лікується з використанням спеціальних дентальних серветок або насадки-напальчника. При цьому батьки повинні діяти акуратно, щоб знизити больову реакцію у дитини.

Стоматит дитині у 2 роки лікують із застосуванням правильної зубної щітки з м’якою щетиною. Вона повинна бути повністю адаптована до віку, лікарі не рекомендують використовувати щітки з натуральною щетиною. Це пов’язано з тим, що натуральна щетина має особливі канали, в яких можуть розмножуватися хвороботворні мікроорганізми.

Якщо трапився стоматит у дитини 3 роки і старше, батьки повинні знати про необхідність заміни зубної щітки після кожного інфекційного захворювання або запалення в ротовій порожнині. Як правило, стоматити у 3, 4 і 5 місячної дитини має інфекційну природу. Тому важливо подбати про здоров’я всіх членів сім’ї і надати малюкові індивідуальні засоби догляду – власний рушник, іграшки, столові прибори. Так як стоматит у 6 місячної дитини часто викликає хворобливі ефекти, при яких малюк відмовляється приймати їжу, стоматологи призначають спеціальні знеболюючі гелі, аналогічні тим, які використовують при прорізуванні зубів.

Запис на лікування дитячого стоматиту

Залиште свої контактні дані. Адміністратор зв’яжеться з вами в робочий час. Стоматологія працює з 9:00 – 21:00 без вихідних.