Ретенційний період

Ретенційний період в ортодонтії – це час відновлення після активної терапії та виправлення кривизни зубного ряду. Даний етап необхідний для формування правильного прикусу.

Запишіться на прийом. Адміністратори стоматології “Полімед” з Вами зв’яжуться в робочий час.

Що таке ретенційний період після брекетів?

Ретенційний період після брекетів – важливий етап ортодонтичного лікування. Більшість пацієнтів впевнені, що терапія закінчується, як тільки знімають брекет-систему. Однак, зняття брекетів – тільки середина шляху до красивої і здорової посмішки. Це пов’язано з тим, що зуби зміщуються від тиску конструкції. Як результат – відбувається розсмоктування тканин кістки, а в ділянці, де знаходився зуб, відбувається регенерація. Відновлення необхідно для подальшого утримання ряду зубів у вірному положенні, щоб зуби не повернулися в початкове місце. Тому ретенційний період і брекети – поняття нерозривні.

Ретейнери є стоматологічними конструкціями, які встановлюють після зняття брекетів. Сучасні ретейнери надійно фіксують зуби в правильній позиції, яку їм надали брекет-системи. Ретейнери не зрушують зуби, а тільки не дозволяють зв’язкам повернутися у вихідне патологічне положення. Ретейнери встановлюють на час, поки тканина кістки повністю не зміцніє і не відновиться.

Багато пацієнтів помилково вважають, що після брекетів можна обійтися без носіння ретейнерів. Однак, це неприпустимо. Без ретейнерів виправлений брекетами прикус може зайняти колишнє патологічне положення.

Ретенційний апарат призначають відразу ж після зняття брекет-системи. Оптимальний варіант – щоб пацієнт вже протягом доби після зняття брекетів надів ретейнери. Ці конструкції мають потребу в регулярному контролі фахівця.

У ретенційний період при брекетах використовують знімні і незнімні конструкції. Рішення про вибір необхідного пристрою залишається за лікарем. 

Незнімні конструкції

Незнімні пристрої – комфортні і безболісні конструкції. Вони практично не відчуваються в ротовій порожнині і непомітні оточуючим. Дротяний ретейнер встановлюють на внутрішню поверхню зубного ряду і фіксують клеєм.

В окремих випадках стоматологи використовують шунтування – установку бездротових конструкцій, які за зовнішнім виглядом нагадують пломбу. За допомогою шунтування пов’язують кілька зубів по внутрішній стороні в єдину систему. Який метод в ретенційний період після брекетів найбільш ефективний, визначає лікуючий лікар.

Незнімні дротові ретейнери не відчуваються в роті і не окислюються. Головна перевага – пацієнт не забуде надіти апарат, так як ретейнери постійно знаходяться на зубах. Особливість незнімних конструкцій – необхідність регулярного і ретельного проведення гігієни ротової порожнини. З періодичністю 1 раз на півроку слід виконувати гігієнічну чистку у стоматолога – в домашніх умовах ретейнери важко очистити від нальоту.

Щоб закріпити результат лікування відкритого прикусу, після зняття брекетів призначають конструкції, які ізолюють язик від зубів, тим самим, запобігаючи тиск язика на зубний ряд. Незнімні конструкції використовують для закріплення ефекту лікування при розвороті зубів.

Знімні конструкції

Стоматологи в ретенційний період застосовують знімні варіанти. Дротові пристрої більш компактні, легко піддаються корекції. Знімні пристрої випускають двох типів:

  • пластинки із пластику з дугою з металу;
  • прозорі капи.

Знімні моделі помітні оточуючим і викликають збільшення слиновиділення. Найчастіше такі пристрої використовують після застосування незнімних ретейнерів під кінець періоду відновлення.

Стоматологи призначають носіння ортодонтичних конструкцій регулярно в перший час після зняття брекет-системи. Їх можна знімати тільки при прийомі їжі. Згодом тривалість носіння ретейнерів знижується, і зводиться до застосування тільки вночі, потім – через 1-2 доби до тих пір, коли необхідність в фіксуючих пристроях повністю пропаде.

В окремих випадках лікар може призначити комбіновані ретейнери, які представляють собою незнімні дротові фіксатори на внутрішній області зубів в комбінації з ретенційними капами. Ретейнери дозволяють утримати зуби в фізіологічно правильному положенні.

Скільки триває ретенційний період

Ретенційний період лікування залежить від віку пацієнта. Головна закономірність – процес відновлення у дітей відбувається швидше і вимагає меншого часу на зміцнення тканин щелепи. У дорослих ретенційний період триваліший, що пов’язано з гальмуванням процесів регенерації в організмі.

Терміни ретенційного періоду визначаються тяжкістю викривлення і складністю патології. Чим старше пацієнт, тим менш піддатлива тканина кістки. У дітей і підлітків ортодонтичні процедури відбуваються швидше і природніше.

У разі, коли необхідна тривала ретенція, встановлюють незнімні пристрої. Назвати точний термін ретенційного періоду не зможе навіть досвідчений стоматолог. Однак практика показує, що мінімальний час періоду відновлення дорівнює терміну носіння брекетів. Як правило, ретенційний період триває близько 2 років. Такого періоду в більшості випадків досить для запобігання повторного викривлення прикусу.

Ретенційний період також передбачає регулярне відвідування стоматолога – лікар контролює процес відновлення і стежить за становищем зубів. Найчастіше регулярність відвідування лікаря становить 1 раз на півроку.

Ретенційний період – це невід’ємна частина терапії, так як після виправлення брекетами зуби протягом тривалого часу залишаються рухливими. Ретейнери – ефективний спосіб прибрати порушення щелепного відділу, закріпити функцію жування, надати язику правильну позицію.

Запис на проведення ретанційного періоду

Залиште свої контактні дані. Адміністратор зв’яжеться з вами в робочий час. Стоматологія працює з 9:00 – 21:00 без вихідних.